Telefon
WhatsApp
İnstagram
Osmanlı Şerbeti Kiralama
Osmanlı Şerbeti Kiralama

Osmanlı Şerbeti Kiralama

  • Tarih:  2023 Şubat 28, 04:13

Osmanlı sarayının mutfaklarında ve daha sonra tüm evlerde bulunan bu lezzetli içecek şeker içermez. Şekersiz işlendiği için birçok avantajından söz edilebilir. Tadıyla ferahlatan, ferahlatan ve vücudu asla yormayan Osmanlı şerbeti doğaldır. Bu özelliği Osmanlı şerbetini diğer tüm içeceklerden ayırır. Osmanlı Şerbeti, Osmanlı saraylarının mutfağından bir tariftir. Tamamen bitkisel malzemelerden yapılan Osmanlı şerbeti, doğal bir şifa kaynağıdır. Osmanlı şerbeti kiralama ile günümüzde bu gelenek yaşatılmaktadır.

Osmanlı Şerbeti Nedir?

Tamamen meyve özleri ve bal ile tatlandırılan bu kültürel değer, ağırladığımız organizasyonlarda misafirlerimize ikram edilmekte, hem kültürümüz hatırlanmakta hem de misafirin damaklarında enfes bir tat kalmaktadır.  Osmanlı Şerbet 3 farklı özellik vardır. Bunlardan ilki bileşimindeki baharattır. İkincisi, yemek çeşitliliği ve üçüncüsü, kullanılan tariflerin çok yönlülüğüdür. Osmanlı mutfağı baharat bakımından zengindir.

Osmanlı İmparatorluğu, kendine has baharatları bulmuş ve üç kıtadaki egemenliği sırasında mutfağına eklemiştir. Günümüzde kullanılan baharatların zenginliği ve Osmanlı şerbetinin rahatlığı tamamen baharatların yaygın olarak kullanılmasından kaynaklanmaktadır. Osmanlı şerbeti kiralama ile şerbette çeşitlilik varıdır. Farklı meyveler kullanılarak yapılabilir.

Çünkü Osmanlı döneminde seferlere çıkan askeri şefler farklıydı ve bu şeflerin hepsi farklı meyveler kullanarak tatlar yapıyorlardı. Osmanlı mutfak sanatlarında adını duymadığımız pek çok usta vardır ve bu ustaların hepsi birbirinden farklı şerbetler hazırlayarak şerbete çok yönlülük katmıştır. Ancak şerbetin yapılacağı meyve ile tarife uygun olması önemlidir. Osmanlı Şerbeti Kiralama ile bu eşsiz lezzeti günümüzde de görmekteyiz

Osmanlı Şerbeti Geleneğinin Hikâyesi

Osmanlı mutfağı, belki de asillere hitap ettiği için kaliteli malzeme, çeşitlilik ve abartıya sahip bir mutfak olarak tarihe geçmiştir. Sadece yemek değil, içecek çeşitleri de aynı şekildedir. Ayran, boza, şarap, süt, salep, komposto ve şerbetten bahsediyoruz. Şerbet, nezaketin, misafirperverliğin ve zengin sofraların simgesidir. Özel Helvahaneler; Şerbet, turşu, helva, reçel, komposto yapıp aristokrat saraylılara sattılar. Halk arasında şeker, bal ve limonla yapılan çeşidi popülerdir. Bazıları hastalıkların tedavisinde bile kullanılmıştır.

Şerbet o zamanlar çok önemli ve çok popülerdi. Evliya Çelebi, gezi günlüğünde İstanbul'daki dondurmacılardan bolca bahsetti. Şerbetçi piyadesi yani ayakta şerbetçiler zaman zaman sokakta bağırarak şerbet satmışlardır Osmanlı mutfağının zirvesi olan ve dünyaya yayılan Şerbet, sıcağı soğutmak için serinletici bir içecek olarak popüler hale gelmiştir.  Osmanlı şerbeti kiralama ile soğuk ve sıcak şerbeti günümüzde de görmekteyiz.

İstanbul Kiralık Osmanlı Şerbetçisi

Düğün, sünnet, kına, nişan, büyük açılış ve daha fazlasının vazgeçilmezi haline gelen Osmanlı Şerbeti, firmalar tarafından Osmanlı şerbeti kiralama hizmet verilmektedir. Osmanlı şerbeti kiralama ile bu eşsiz gelenek yaşatılmaya çalışılıyor.

İstanbul’da hizmet veren Osmanlı şerbeti kiralama organizasyonları ile eğlenceli aktiviteler düzenlenmektedir. Osmanlı şerbeti, Sünnet organizasyonu, kına organizasyonu, düğün organizasyonu, büyük açılış oganizasyonu , diğer organizasyonlar ve birçok etkinlikte sıklıkla tercih edilmektedir.

Osmanlı Şerbeti Faydaları

Şerbetin en büyük lezzeti ve faydası duadır. Osmanlı'da aşçılar şerbetlerini dualarla hazırlardı. Doğal olarak yemeğe eklediğiniz her şeyin lezzetli olmasını sağlar. İnsanlar bir süre kadim kültürlerden, özellikle şerbetlerden uzak durdular. Doğal olarak Osmanlı mutfağında bulunan birçok yemekte unutulma gibi bir durumla karşılaşmıştır. Son zamanlarda doktorlara ve tüketicilere danışılarak Osmanlı şerbetinin faydaları giderek daha fazla ortaya çıkmaya başladı.

Osmanlı şerbeti kiralama ile kullanılan baharatlar gizlidir. Tüm baharatlar dengeli kullanıldığında insan sağlığına faydalıdır. Bazı baharatlar boğaz ağrısına iyi gelirken bazıları kansere iyi geldiği gibi mideyi, bağırsakları ve kalbi de koruyor. Osmanlı şerbeti her türlü baharatı içerdiğinden vücuda çok fazla etki eder. Osmanlı şerbetinde kullanılan tarçın, kekik, kimyon, zencefil, karabiber ve hindiba da tıbbi olarak kullanılan değerli baharatlar arasındadır.

Demir hindi susuzluğu giderir, vücuda rahatlık ve tazelik getirir. Tarçın kalbi güçlendirir. Zencefil kökü bağırsak rahatsızlıklarını giderir. Hibiskus, narçiçeği olarak da bilinir. Ölü hücreleri canlandırır ve kan şekerini düzenler.

Osmanlı şerbeti, bağışıklık sistemimizi güçlendirmeye yardımcı olur. Bu sayede grip, nezle gibi kış hastalıklarının riskinden bizleri korur. Bitkilerden aldığı güç sayesinde daha hızlı bir iyileşme süreci sağlar. Aralıksız öksürük ve inatçı balgamlara karşı olumlu etki gösterir. Antitussif ve balgam söktürücü etkileri vardır.

Hazımsızlık gibi birçok mide probleminde vücudun yanında bulunur ve bu problemlere devadır. Vücuttaki birçok kas ağrılarına hatta romatizma ağrılara iyi geldiği söylenmektedir. Stresle çok iyi savaştığı için stresten kaynaklanan baş ağrıları ve uykusuzluğun üstesinden gelmemize yardımcı olur. Susuzluğa iyi geldiği için, Osmanlı'dan beri ortaya çıkan pek çok şerbet gibi Ramazan'da bol bol içilmesi tavsiye edilir.

Osmanlı Şerbeti İçindekiler

Osmanlı şerbeti basit tarifli lezzetli bir içecektir. Farklı oramalar için tarçın ve zencefil katılır. Genel de vişne ve kırmızı erikten yapılan Osmanlı şerbetine yine isteğe bağlı olarak elma, armut, ayva gibi farklı meyvelerde katılabilmektedir. Yıllardır süre gelen Osmanlı şerbetinin içindeki malzemeler;

  • Su
  • Kök zencefil
  • Kabuk tarçın
  • Karanfil
  • Vişne
  • Kırmızı erik
  • Limon
  • Şeker

Suyu katılan toz şeker ile birlikte belli bir süre kaynatma işlemi uygulanır. İsteğe göre içine farklı meyveler de katılmaktadır. İçine karanfil, tarçın da eklenen Osmanlı şerbeti kaynatılma işlemi bittikten sonra süzülür. Osmanlı şerbeti kiralama ile isteğe bağlı olarak soğuk veya sıcak içilebilmektedir.

Osmanlı Şerbeti Kiralama Resimleri