Telefon
WhatsApp
İnstagram
Hayır Lokması
Hayır Lokması

Hayır Lokması

Hayır lokması, hafif ve şerbetli bir tatlıdır. Lokma tatlısı hafif bir tatlı çeşidi olduğundan tok karnına bile yense rahatsızlık hissi oluşturmaz. Kişinin istediği kadar tüketmesinde hiçbir sakınca yoktur. Lokmanın hafif bir tatlı olması ve herkes tarafından sevilen bir yiyecek olması, hayır işlerinde en çok kullanılan tatlı olmasını sağlamaktadır. Hayır lokması, dağıtmanın amacı bolca dua almaktır. Cuma günü cami çıkışı gibi günlerde güzel şeyler yapmak isteyenler hayır lokması döktürebilir. Sünnet, düğün ve cenaze gibi özel günlerde lokma iyi bir şekilde paylaşılabilir.

Hayır Lokması Nedir?

Lokma yapımı çok basit bir tatlıdır. Dilediğiniz kadar tüketmenizde bir sakınca yoktur ve herkes tarafından sevilmesi ve yenilmesi onu en çok kullanılan sadaka tatlısı yapar. Adından da anlaşılacağı gibi, yapılacak işin iyiliğini elde etmek için sadaka lokması dağıtılır. Lokma dağıtmayanlar da özel günlerde lokma dağıtabilirler.

Kültürümüzde Hayır Lokmasının Yeri

Türk halkının değerlerinden biri de cenazeden sonra hayır lokması dağıtmak ve merhumu anmaktır. Lokma sayesinde daha fazla insan merhumu anmak için dua edecek. Dolayısıyla hem okuyan hem de ölüler çok daha huzurlu olacaktır. Ayrıca okumalardan sonra dağıtılan lokmalar ağzı tatlandırarak daha da fazla dua edilmesini sağlar.  Lokma dağıtımında güvenilir, sağlıklı şartlarda üretim ve dağıtım yapan firma bulmakta oldukça önemlidir.

İnsanların yaşaması kadar ölmesi de oldukça normaldir. Sevilen birinin ölümünden sonra kendilerini daha rahat hissetmeleri ve dua almaları için çeşitli etkinlikler yapılır. Bunlardan biri de uzun bir geçmişi olan hayır lokması dağıtımıdır. Hayır lokması dağıtılarak merhumun hatırlanması ve daha fazla dua alması sağlanır. Bu şekilde ölen kişi rahat edecek ve sevdiklerinin biraz huzur bulmasına yardımcı olacaktır.

 

Hayır Lokması Dağıtımı Ne İçin Yapılır?

Çünkü insanlar iyi şeyler yapmak isterler. Karlı bir iş olduğunda lokma döküm işlemi yapılır. Verimli, mutlu ve sağlıklı işler de dâhil tüm özel günlerde olmak üzere birçok nedenden dolayı lokma dökülüyor.

 • Hayırlar vesile olması için
 • Kişi bir işe girdiyse
 • Beklenmedik sevindirici bir haber aldığında
 • Ölen yakınlarına dua için
 • Sınava girenler
 • Yeni açtığı iş yeri için
 • Sıkıntı ve belalardan uzak durmak için
 • Sadaka yerine geçmesi için

Gibi birçok nedenden dolayı hayır lokması dökülebilir. Diğer tatlı çeşitlerine oranla daha az maliyetli olduğu için genelde lokma tercih edilir. Bu niyetlerin dışında hayır lokması düğün, sünnet, nişan, askere gönderme gibi özel günlerde de yapılmaktadır.

Mobil araçlarla sadaka lokması döken ve dağıtan kişiler bulunmaktadır. Bir lokma sadaka, daha önce ölen kişinin ruhuna fayda sağlamak ve ölenin dua alması için dağıtılır. Aynı zamanda yeni doğan bebeklerin sevincini paylaşmak için ara öğün olarak dağıtılır. Yeni doğmuş bir çocuğun sevincini paylaşmak için verilen lokma hem çocuğu hem de çocuk için lokma döktüren kişiye dualar edilir. Uygun fiyatlı bir hayır kurumu lokma dağıtım süreci ile herhangi bir yerde istediğiniz sayıda iyi lokma sunarak insanların dualarını alabilirsiniz.

2022 Hayır Lokması Fiyatları

Lokma tatlısı, hayır amaçlı dağıtılan başlıca ikramlardan biridir. Hayır işlerinde bir lokma taç yapan onun zevki ve alçakgönüllülüğüdür. Un, şeker, tuz, su ve maya gibi sadece birkaç malzemeyle yapılan bir lokma yapmak kolay ve makul fiyatlıdır. Hayır lokması maliyetini bulmak için öncelikle bu işi profesyonel ve dikkatli bir şekilde yapan bir firma ile iletişime geçilmesi gerekir. Profesyonel ve dikkatli çalışma koşullarında dökülen lokmalar yiyene sorun çıkarmaz. İnsanların duasını kazanmasına yardımcı olmak için uygun fiyatlı hayır lokmaları sunulmaktadır. Lokma tatlısı diğer tatlı çeşitlerine göre daha uygun maliyetlidir. İçerisinde fındık, fıstık, ceviz gibi maliyetli ürünler olmadığı için oldukça hesaplıdır. Bu nedenle lokma daha fazla tercih edilmektedir.

Fiyatlar dağıtılacak lokmanın büyüklüğüne göre değişmektedir. Kaç kişilik yaptıracağına bağlı olarak lokma yapımın malzemesi artacağından fiyatları da değişecektir.  Lokma dağıtım araçlarını kiralama yöntemleri de vardır. Hayır, lokması dağıtım araçlarını kiralayarak istediğiniz yer de hayır lokması dağıtabilirsiniz

Çok sevilen bir tatlı olan Lokma tatlısı, usta tarafından pişirildiğinde eşsiz bir lezzete sahiptir. Hayırseverlik istiyorsanız hemen kiralama hizmetinden yararlanabilirsiniz. Bu, sadaka için bir lokma dökmenin en doğru yollarından biridir. Hayır lokması istenilen zamanda istenilen kişi adedi kadar döktürülebilir.

 

İstanbul Hayır Lokması Hizmetleri

Ülkemizde ölü bulunan evlerde lokma dağıtımı gibi hayır işleri yapılmaktadır. Bunun nedeni, ölülerin kendi adlarına iyi işler yaparak dua almalarını ve rahatlatılmalarıdır. Lokma tatlısı bu anlamda birçok hayır kurumunda bir araç olduğundan, ölüm sonrası hayır lokmasının önemi ölçülemez. Zevkle tüketilen bu şekerle ölü bir insan düşüncesi çok eski zamanlardan beri ortaya çıkmıştır. Kalabalık bir grup tarafından beğenilen tatlılar, ölen kişi adına hayır kurumlarına verilir.

Kişinin yakını öldüğünde neden hayır lokması dağıtılır sorusu çoğu kişinin sorduğu sorulardan biridir. Bugün, geleneklerini takip eden insanların büyük bir kısmı sevdikleri öldükten sonra lokma dağıtıyor. Kaliteli ve güvenilir hizmetleriyle farkını her zaman ortaya koyan firmamız ölümlerin ardındaki lokma dağıtım hizmetleridir.

 

Lokma Dökümü Hakkında Sık Sorulan Sorular

 • Nasıl hayır lokması dağıtabilirim?

Bu işi yapan firmalardan kiralama hizmeti alarak dağıtabilirsiniz.

 • Lokma dökme işlemi ne kadar süre içinde yapılmaktadır?

Kişi sayısına göre süre değişmektedir.

 • Lokmalar günlük mü? Taze mi?

Lokmalar istenilen günde taze olarak yapılmaktadır.

 • Ürünleriniz yaparken hijyenik şartlara uyuluyor mu?

Hijyen ve temizlik kuralları olmazsa olmaz kurallar içerisindedir.

 • Hayır lokma dağıtım işi yasal izne tabi midir?

Tüm üretimler yasal izinleri alınarak ve uygulama resmi olarak yapılır.

 • Hayır lokma dağıtımının maliyeti nelerdir?

Hayır lokmasında dağıtım yapmak istediğiniz kişi sayısına göre maliyetlendirme yapılır.

 • Cenazemiz var lokma dökmek istiyorum ne yapmam lazım?

İletişim numaralarından firmaya ulaşarak hangi gün hangi saat ve kaç kişilik lokma döktürmek istediğinizi söylemeniz yeterlidir.

 • Özel günlerde lokma döküyor musunuz?

İstediğiniz gün ve zamanda lokma döktürme hizmeti talep edebilirsiniz.

 • İstediğimiz adrese gelip lokma dağıtabilir misiniz?

Hizmet verdiğimiz sınırlar içerisinde belirtmiş olduğunuz adrese gelinerek lokma dökme işlemi yapılmaktadır.

Hayır Lokması Nasıl Yapılır?

Lokma için, un (1 su bardağı), su (yarım su bardağı), kuru un (1 çay kaşığı),  şeker (1 çay kaşığı), tuz (1 çay kaşığı); kızartma için Ayçiçek yağı (2 su bardağı); Şerbet için pudra şekeri (3 su bardağı), su (2 su bardağı) ve yarım limon suyu kullanın. Ölçüler evde alınabilecek ölçekte verilmiştir. Hamur yoğrulduktan sonra 30-40 dakika mayalanmaya bırakılmalıdır. Kızartma işlemine başlamadan önce şerbet hazırlanmalı ve soğuk uygulanmalıdır. Kızarmış Ayçiçek yağına mayalı hamur atılır. Pişmiş hamurların altı ve üstü soğutulmuş şerbete eklenmeli ve kaynaşmaları sağlanmalıdır.

Dini ve özel günlerde, mevlitlerde, düğünlerde, sünnet törenlerinde, ölünün ardından veya ölüm yıldönümlerinde dökülen bir lokma profesyonel bir firma tarafından hazırlanmalıdır. Kalabalık gruplara verilecek hayır lokmasında en iyi sonuç alınması için işinin ehli ustalara bırakılması önemlidir.  Evde yapılan tatlılar ile kalabalığa verilen tatlıların yapımı farklıdır.  Hayır lokması için hizmet veren birçok firma bulunur. Temiz şartlarda işinin profesyonelce yapan firmalar ile anlaşmak yapacağınız hayır lokması organizasyonunda sorun yaşamamanız için önemlidir.