Telefon
WhatsApp
İnstagram
Unutulmaması Gereken Sünnet Düğünü Hazırlıkları
Unutulmaması Gereken Sünnet Düğünü Hazırlıkları

Unutulmaması Gereken Sünnet Düğünü Hazırlıkları

  • Tarih:  12 Haziran 2022, 09:00

Sünnet, erkek çocuklarının en özel anılarından biri olmaktadır. Bu anıyı daha da çok özel hale getirmeyi istemekte olan anne babalar, çocukları için sünnet düğünü yaparlar. Sünnet düğünleri, çok eski vakitlerden beri süregelen bir adettir. İmkânı bulunan aileler bu adeti yerine getirmektedirler. Çocuğunuzun unutulmaz bir sünnet düğünü olmasını arzuluyorsanız birkaç hazırlıklara girişmeniz icap eder. Sünnet düğünü için bütün detayları düşünmeniz gerekmektedir. 

Modern bir sünnet düğünü olmasını arzuluyorsanız, ona göre hazırlıklar yapmalısınız. Sünnet düğünleri, son senelerde son derece tanınmış hale gelmiş ve sünnetlerin vazgeçilmezleri arasında yer almışlardır. Bazı anne babalar çocuğun sünnet işlemini daha önceden yapmaktadır. Düğünü ise sünnet işleminden sonra yerine getirmektedir. Fakat bazı anne babalar ise düğün sırasında sünnet işlemini yaptırmaktadırlar. Sünnet işleminin düğünden önce olması çok daha uygun olur. Böylelikle çocuğunuz düğünde dostları ile bol bol eğlenebilir. Peki, unutulmaması gereken sünnet düğünü hazırlıklarının ne şekilde olması gereklidir? 

Mekân ve Vakti Ayarlama ile İşe Başlayın

Sünnet düğünü için yapılması gereklilik gösteren asli hazırlık, ilk önce mekân ve vakit ayarlamasıdır. Bu sebepten kafanızda bir sünnet konsepti oluşturun. Daha sonrasında bu konseptinize uygun bir mekân arayın. Sünnet düğünü vaktini de belirledikten sonra düğünde misafirlerinize ne ikram edeceğinizi belirleyin. 

Çünkü düğünlerde adet olan misafirlere bol bol ikramlarda bulunmaktır. Genellikle sünnet düğünlerinde yemek seçilir. Eğer ki yemek vermeyi planlıyorsanız, tuttuğunuz mekanla fikir alışverişinde bulunabilirsiniz. Düğününüzü evinizin bahçesi gibi bir alanda yapmayı planlıyorsanız da yemek vermek daha hoş bir organizasyon olur. 

Sünnet Düğünü İçin Çocuğunuzun İhtiyaçlarını Karşılayın 

Düğünde bütün gözler oğlunuzun üstünde olmaktadır. Bu sebeple ona giydirdiğiniz kıyafet oldukça mühimdir. Sünnet düğünlerinde genelde sünnet kıyafetleri seçilir. Bu kıyafetler, günün anlam ve önemini daha çok yansıtır. Fakat sünnet kıyafetinin çeşidini mutlaka çocuğunuza danışın. Çocuğunuzun beğendiği bir kıyafet olması, giydiği vakit mutlu olmasına neden olur.

Buna ek olarak sünnet düğünü için unutulmaması gereken sünnet düğünü hazırlıkları da kusursuz bir biçimde tamamlayın. Unutulmaması gereken sünnet düğünü hazırlıkları mutlaka son zamanlara bırakmayın. Önceden hazır beklemek daha fazla işinize yarayacaktır. 

Sünnet Kınası Yapın 

Sünnet kınası yapmak adettir. Sünnet düğününden evvel oğlunuza kına akşamı gerçekleştirebilirsiniz. Bazı anne babalar, kına yakmayı istemezler. Bu hal tamamıyla sizin tercihinizdedir. Fakat unutulmaması gereken sünnet düğünü hazırlıkları arasında kına yakmak da bulunuyor. Yakın akrabalarınızı çağırarak küçük bir organizasyon düzenleyebilirsiniz. Sünnet kınası, sünnet düğünü kadar tanınmış olan bir organizasyon değildir.

İlgili Link: Sünnet Düğünü Adetleri

Fakat bazı aileler, düğünden bir akşam önce çocuklarına kesinlikle kınasını yakarlar. Böylelikle kına adetini yerine getirmiş olurlar. İsterseniz sünnet düğünü sırasında da kına merasimini yerine getirebilirsiniz.  Kına genel anlamda unutulmaması gereken sünnet düğünü hazırlıklarının başında kendine yer bulmaktadır.